ضدويروس 

 
نرم‌افزار ضدويروس (Anti-Virus) که با نام‌هاي ويروس‌ياب و ويروس‌کش هم شناخته مي‌شود، نرم‌افزاري است که با مشاهده و بررسي محتواي پرونده‌ها به دنبال الگوهاي آشناي ويروس‌ها ياکرم‌هاي اينترنتي مي‌گردند. در صورت مشاهده اين الگوها که به آن امضاي ويروس (Virus Signature) گفته مي‌شود، از ورود آن به کامپيوتر شما و اجرا شدنش جلوگيري مي‌کنند و يا به شما هشدار لازم را مي‌دهند و از شما دستور مي‌گيرند که آيا فايل را حذف کنند و يا سعي نمايند آن را اصلاح و پاکسازي کنند.
شرکت‌هاي سازنده نرم‌افزارهاي ضدويروس، با ساخته شدن ويروس‌هاي جديد، الگوهاي نرم‌افزاري آنها را کشف و جمع آوري مي‌کنند و به همين علت اغلب لازم است تا اين نرم‌افزارها هر از چندگاهي به‌روزرساني (Update) شوند تا الگوهاي جديد ويروسها را دريافت کنند.
ويروس‌هاي رايانه‌اي برنامه‌هايي داراي درجه‌اي از هوشمندي هستند و روش‌هاي بسياري وجود دارد که توسط آن‌ها اطلاعاتي از رايانه‌ء شما به نويسنده‌ء ويروس يا افراد سودجوي ديگر ارسال شود. به‌عنوان مثال، شما در حال نگاه کردن به يک فيلم روي اينترنت هستيد، يا در حال خواندن يک نامه و بسياري کارهاي عادي ديگر... و بدون آنکه بدانيد در همان زمان به ويروسي اجازه داده‌ايد تا کامپيوتر شما را بررسي و تحليل کند.
بسياري از اوقات هنگامي که شما آنها را شناسايي مي‌کنيد و از بين مي‌بريد، خبر نداريد که ويروس براي ورود مجدد و فعال شدن در کامپيوتر شما قبلاً چارهي لازم را انديشيده است و راه‌هاي ديگري (Backdoors) براي حمله مجدد به رايانه يا شبکه رايانه‌اي شما ايجاد کرده است.
 
 

ويژگي‌هاي يک نرم‌افزار ضدويروس مناسب

همانطور که براي هر محصولي (چه نرم‌افزاري و چه سخت‌افزاري) آزمون‌هايي وجود دارد که کيفيت و شايستگي آن را تعيين مي‌کند، چنين سنجش‌هايي براي يک نرم‌افزار ضد ويروس هم وجود دارد. يکي از آزمون‌ها با نام آزمون DURCH شناخته مي‌شود که نام آن سرواژه‌اي است که از حروف ابتدايي بخش‌هاي پنچگانه‌ء اين آزمون تشکيل شده‌اند. بنابر آزمون DURCH يک نرم‌افزار ضدويروس مناسب بايد بتواند به نيازهاي زير پاسخ دهد :
1. آزمون درخواست (Demand): بايد بتواند هنگامي که مي‌خواهيد به يک پرونده يا صفحهي اينترنتي يا يک رايانامه دسترسي يابيد، آن را بررسي کند.
2. آزمون به‌روزرساني (Update): به اين معني که نرم‌افزار بايد بتواند در بازه‌هاي زماني مشخص بانک اطلاعاتي خود که شامل امضاي ويروس‌ها است را بروز کند.
3. آزمون واکنش (Respond): اينکه نرم‌افزار بتواند تمامي رفتارهاي منطقي در برخورد با يک ويروس را از خود نشان دهد. پرونده‌ي آلوده را دوباره‌سازي و تميز کند و يا آن را حذف نمايد.
4. آزمون وارسي (Check): بايد بتواند تمام فايلها از نوع مختلف که مي‌توانند محلي براي پنهان شدن ويروس باشند را کنترل کند.
5. آزمون اکتشاف (Heuristics): به اين معني که نرم‌افزار بايد با وجود نداشتن الگوي همهي ويروسها، بتواند خطر و احتمال وجود ويروس را تشخيص دهد. اين رفتار نيازمند هوشمندي نسبي نرم‌افزار و استفادي آن از روش‌هاي اکتشافي است.
 

خلاصه

ضد ويروس اصطلاحي است که به برنامه يا مجموعه اي از برنامه ها اطلاق مي شود که براي محافظت از کامپيوتر ها در برابر ويروس ها استفاده مي شوند.
اين نرم افزارها با مشاهده و بررسي محتواي فايلها به دنبال الگوهاي آشناي ويروسها يا کرمهاي اينترنتي ميگردند. در صورتش مشاهده اين الگوها که به آن امضاي ويروس (Virus Signature) گفته ميشود، از ورود آن به کامپيوتر شما و اجرا شدناش جلوگيري ميکنند و يا به شما هشدار لازم را ميدهند و از شما دستور ميگيرند که آيا فايل را حذف کنند و يا سعي نمايند آن را اصلاح و پاکسازي کنند.
 
برای تهیه یکی از بهترین آنتی ویروسهای موجود دربازار ایران به صورت اورجینال از لینک زیر استفاده کنید:
074 Greenglow
( 1 امتیاز ) 

اضافه کردن نظر

40134
تغییر کد امنیتی

تماس با ما

  •  شماره تماس 5 رقمی: 37173
  • تلفکس: 37732225
  • EMail: این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید
  • website: QomADSL.com
  • آدرس: قم-خیابان صفاییه-مجتمع تجاری زمرد-طبقه 1 - واحد یک و پنج
  • اولین نمایندگی رسمی آسیاتک در استان قم کد 21691
  • Socialfacebook googleplus اینستاگرام telegram